המזלג המעופף בניו יורק – דים סאם מאניה

בכל יום בשעה 12:00, בחצות היום, הפכתי למפלצת המטורפת של הדים סאם. זה קרה לפני עשר שנים, כשגרתי במחוזות המלוכסנים. לפעמים הלכתי עם חברים, לפעמים עם הבריטי ולפעמים לבד. אבל תמיד הלכתי, לא החמצתי אף יום. כמו פעימות הלב. לא הפסקתי לעולם, לא החמצתי אף פעימה. שום דבר לא יזיז אותי מהמסלול, אני והכיסונים הקטנים. סדר צריך שיהיה פה.התאהבתי בהן דווקא בברייטון, מולדתו של הבריטי. במסעדה המצויינת China Garden  המגישה תפריט דים סאם מטורף בצהרי היום. הבריטי לקח אותי לשם, בביקור הראשון שלי בארץ הזרת המורמת ואני התאהבתי. זה גם מה ששכנע אותי במהירות ללכת אחריו למחוזות המלוכסנים 'יהיה לך דים סאם בכל יום' ידע הצדיק נפש בהמתו ואני ארזתי במהירות.עד היום, לפעמים, משהו מעיר ומזעזע אותי ב-12:00 בצהריים. אני נבהלת והלב שלי מחסיר פעימה. אחר כך באה האכזבה. אין דים סאם היום, וגם מחר לא יהיה.כשאני בלונדון הלב שלי פועם במהירות. כל יום דים סאם, לפעמים פעמיים ביום. רק כדי לא לשכוח, רק כדי למלא מצברים.׳בניו יורק יהיה לך כמה דים סאם שתרצי׳ מוריד הגשם מבטיח לי ומקיים. כן, גם הוא צדיק ואני, כנראה, עדיין אותה בהיימה, רק יותר מהממת.

Jing fong – עגלות מתנגשות וקללות בסינית

אולם רחב ידיים שמשחזר במדוייק את המולת הצהריים ההונג קונגית. מדובר באולם ענק, מלא ה לפה אליו עולים במדרגות נעות. לרגע לא היה לי מושג איפה אני, המדרגות הנעות החזירו אותי 13 שנים אחורה, לרגע בו הכל היה נופל לי מהידיים. לשעת פעימות הלב הקטנות והמהירות.למרות שב-Jing fong מגישם דים סאם עד השעה 15:00 בכל יום, כדאי להגיע בסביבות השעה 12:00 אז המבחר גדול והתוצרת טריה. נשים מבוגרות נוהגות עגלות עמוסות כיסונים, בהונות ולשונות ברווז ורגלי עוף מאודות. אתם בוחרים מה שאתם בוחרים והן מחתימות את כרטיס השולחן שלכם, בסוף תשלמו לפי מספר החתימות. כן, כך זה גם בהונג קונג.

40

5

6

41

42

מדובר במקום עממי שמגיש דים סאם ברמה סבירה ולא יותר. הוא לא יקר (בין שניים לשלושה דולר המנה) ולא אינטימי.הנשים הנוהגות את העגלות יכולות להיות מאד אגרסיביות וחסרות סבלנות, אליכם ואחת אל השניה. הן מתחרות זו בזו מי תמכור יותר. התנועה שלהן מזכירה קצת מכוניות מתנגשות בלונה פארק. מובילות העגלות מקללות זו את זו בקולי קולות בסינית ובאותה שפה מרכלות עליכם מעל הראש. אוטנטי? מאד! אבל אם לשפוט לפי ההר גאו (דמפלינג שרימפס) והשיו מאי ( דמפלינג בשר חזיר ושרימפס) יש מקומות טובים ואיכותיים יותר, לכאן באים בגלל האווירה, ההמולה, הגעגועים להונג קונג והמחיר האטרקטיבי.

1

2

Jing Fong

20 Elizabeth St

212-964-5256


Oriental Garden – דים סאם משובח באמת!

אחרי שמלאנו מצברים ב-Jing Fong אנחנו יורדים במדרגות הנעות ונכנסים למסעדה השכנה.Oriental Garden היא מסעדה לא גדולה, שמגישה בצהריים דים סאם נפלא. יש שם מישהי שמסתובבת עם עגלה, בשביל הדאווין, אבל רוב הדים סאם מגיע מהמטבח בלי קישוטים ובלי קללות בסינית מעל הראש. הכל מאד עניני.אם אתם רוצים לעשות עם עצמכם חסד ולאכול הכל מהכל, הזמינו בתחילת הארוחה את הדים סאם המטוגנים והאפויים, וון טון מטוגן או מעטפות חזיר אפויות ברוטב ברביקיו. משם תתקדמו למאודים כמו אטריות אורז רחבות ומאודות וממולאות בשרימפס או הר גאו, שיו מאי ודמפלינג ממולים בסנפיר כריש וחיתמו במשהו שאתם לא מכירים ועוד אף פעם לא טעמתם. נגיד פלפלים חריפים ממולאים בשרימפס או טארו שרימפס. זה הסדר הנכון.אני יושבת לארוחה עם שלושה פראי אדם שבזים לכללים ולחוקים ולכן מרימה ידיים מראש. הם מזמינים טונות של מאודים ומתעייפים במהירות. אני מבטיחה לעצמי שיום אחד אחזור לשם, לבד או עם מי שמוכן לטעום איתי הכל, לפי החוקים שלי. אתם באים? ללא ספק מקום מעולה שבמעולים.

00

11

13

15

16

Oriental Garden

14 Elizabeth St

212-619-0085


Red Farm – דים סאם עם טוויסט

Red Farm מגישה תפריט דים סאם מטורף שמחבר את הכיסונים הנפלאים מהמזרח עם מה שמציעה העיר הגדולה. יש שם קהל נכון שיכול לשלם מחירים ״נכונים״. כן, לא תמצאו שם אף מנה בשני דולר, תשכחו מזה. ב-Red Farm הכל מעוצב ומקסים וכמעט חמוד מדי מכדי לאכול.אמרנו ״קהל נכון״ אמרנו תורים ארוכים. קחו את הזמן. אם נרשמתם אצל המארחת והיא אומרת לכם שזה יקח שעתיים, אל תתייאשו. ביטחו בשם ותדעו שיהיו אחרים שיתייאשו לפניכם.אחרי חצי שעה של חיכיון על הספסל ובהיה בעוברים והשבים (בטחנו בשם, אלא מה?!), נכנסנו. השם כל כך אוהב אותנו, שלא רק שהוא סולח לנו שאנחנו הולכים לרדת על כל פירות הים וחזירי האחו, אלא שהוא גם מושיב אותנו בשולחן צדדי לשניים. כן, יש ב- Red Farm אפשרות שיושיבו אתכם בשולחן גדול עם המון אנשים שאתם לא מכירים. זה נחמד לפעמים, אבל כשבא לכם להיות לבד כי אתם בדייט רומנטי או לצלם מלא מנות (במקרה שלנו), זה קצת בעייתי.אז מה כללה ארוחת הדים סאם המטורללת שלנו? שורו, הביטו וראו (וגם גיזרו ושימרו):כופתאות לובסטר עדינות וענוגות שהוגשו בכוסות מרטיני עם זית ומצע פטריות.

30

רביעית הר גאו צבעוני שעל צבע מצביע על מלית אחרת. לובסטר, ילו טייל צהוב, קראב מיט, במבושוט כשבחרטום המגש מולך פאקמן מעוצב מבטטה מטוגנת שעומד על סלט אבוקדו.

51

כנפי עוף ממולאות שרימפס, ה- surf and terf של הלול. אני לא מחסידי העוף ובכנפי עוף אני לא נוגעת, זכר למרק הכנפיים המכובס בקיבוץ ולאניצי הנוצות שלא הקפידו למרוט. אבל זה היה כל כך טעים, קריספי וגאוני. לא לוותר!

31

Soup Dumplings של חזיר וסרטן. ארבע כופתאות מלאות מרק ובשר חזיר ושרימפס. עדינות ומרוות. נוגסים בעדינות בפינת הכופתאה, שואבים את הנוזל ואז אוכלים את השאר. סוג של טרופית מענגת במיוחד. הראו לי את הקייטנה שמגישה טרופיות כאלו ואני מתאשפזת בה למשך שני חופשים גדולים רצוף. אה, ושהלחמניה תהיה עם ברביקיו של חזיר.

54

אגרול זנב שור היתה המנה החלשה של הערב. הוא טעים, אבל לא הכי. אולי בכל זאת היינו צריכים ללכת על הפסטרמי אגרול?!אחת המנות של Red Farm ששמה יצא למרחוק היא מנת הפסטרמי אגרול שמכילה פסטרמי ממעדנית כץ המפורסמת. אנחנו, שנחלנו אכזבה בכץ, החלטנו לוותר על הפלא, למרות שבשולחנות השכנים נרשמה התפעלות קולנית. אולי בפעם הבאה…

50

אני לא יודעת מה עבר לנו בראש, כי בשלב הזה היינו מפוצצים עד אפס מקום ובכל זאת, כשהגיעה מנת אטריות הביצים עם הסרטנים, האפונה סינית והפטריות לא אמרנו לה ׳לא׳. להפך. כי איך תגידו את זה למי שבאה כל כך חגיגית, עמוסת שרצים וטעם, איך? חוץ מזה שבשם המדע והמחקר עושים המון דברים ולפעמים חייבים להפריז.

33

Red Farm הוא מקום מומלץ, ללא ספק. זה לא המקום לאכול בו דים באם בפעם הראשונה, את הבתולים שימרו בבקשה לציינה טאון, אבל העא לגמרי דים סאם למתקדמים ולגמרי עצירת חובה.

52

53

אף פעם לא לקח לי כל כך הרבה זמן לכתוב רשומה. שמתי לב שאני דוחה את הקץ, כאילו שעם שחרור הרשומה לאוויר משהו יעלם לי. אולי אלה פעימות הלב ואולי הגעגועים. הבטיחו לי שתחשבו עליי כשתבקרו במקדשי הדים סאם, הבטיחו שתקדישו לי פחות פעימת לב אחת או כופתאה לוהטת, או גם וגם.

Red Farm

529 Hudson St

212-792-9700

ולסיום, השיר שציפור הלב שלי, לולו, אוהבת. זה שאני שרה לה באוזן, בכל פעם שהיא מבקשת. יום אחד לולו ואני נכבוש את ניו יורק, זה בטוח. אבל עד אז, שתדעו שלא רק דים סאם יש לי בראש. יש לי גם את לולו ומיכוש, ויותר מזה אני לא צריכה.

עוד קישורים והמלצות למסעדות דים סאם (DIM SUMׂ) בארץ ובעולם:

פוראמה – מסעדת דים סאם בישראל

מסעדות דים סאם מומלצות בניו יורק

מסעדות סיניות מומלצות בניו יורק

הצ'יינה טאון האמיתי של ניו יורק

14 מסעדות דים סאם מומלצות בניו יורק

יאוואצ'ה – דים סאם מעולה בלונדון

מתכון לגיוזה אמיתית

מתכון לדים סאם במילוי ברווז

 

 

RSSתגובות (3)

כתיבת תגובה | כתובת טרקבק

  1. מאת גני:

    אפשר גם המלצות לדים סאם מקומי טוב למי שלא טס לניויורק? :(

  2. מאת ענבל:

    לא הפריע לך לאכול דים סאם עם סנפיר כריש? אני מתוך עקרון לא אוכלת במסעדות שמגישות סניפירים על גווניהם (מרקים, דים סאם וכו'). אני חיה בלונדון ופה אפילו יש תנועה להחרמת מקומות המגישים את המנות הללו. הציד של הכרישים מדלל את אוכלוסית הכרישים העולמים וגורמת לנזק בלתי הפיך לטבע….

השארת תגובה