הכנאפה האל-מוכתרת של נצרת

גבר אחד שאוהב מאוד דברי מתיקה ולא בוחל בכלום, אפילו לא בחלביצה. מוקסם מציפורים ומתעב חתולים. אישה אחת שאוהבת מאוד קניות וקומדיות בריטיות ולטעום מהכול. שניהם עומדים בסמטה צרה, בודקים מחירים של קומקום. שני אנשים, גבר אחד שקר לו ואישה אחת שחם לה, עומדים זה לצד זה בשוק עמוס ומדברים על מחיר הקומקום וסגולותיו. הוא לא שומע, לה קשה לדבר בקול רם. כמה צעדים לפניהם צועדת בחורה אחת ומרחיקה ומקרבת את הזום של המצלמה הכבדה שהיא סוחבת בקושי בזרועה. מה היא רואה, מה היא רוצה לראות, מה היא יודעת.

הייתה זו שבת. לאחר משא ומתן קצר שבו, כמו תמיד, מעט רגשות אשם, מעט נסיגה וסירוב ואחריו התרצות, הם נסעו ביחד לטייל. בטיולים שלהם יש חנויות, רחובות ושיטוט איטי. הבחורה לא רצתה בהתחלה לנסוע. נמאס לה קצת מהנוסח הקבוע של הטיולים. הם נסוגו מחנות אחת והיא הסכימה. כי היא גם לא רצתה להישאר.

צפוף מאוד ברחוב השוק המתפתל למעלה והם קצת מפוצלים וקצת מחוברים. הם יחידה אחת, אחרי הכל.  מה הם יודעים עליה, על מה היא עושה כל יום לבד, על הבית שלה האמיתי, זה שבנוי ממילים בעברית. יודעים התנהגויות. היא קצת חסרת סבלנות, כמו שניהם ולא יודעת לישון הרבה ואוהבת מאוד להיות בתנועה.

העיר יפה ומקושטת לקראת חג המולד. כדורים נוצצים תלויים בפתחי הבתים ועצים ירוקים ובובות לבושות אדום מציצים מן החלונות. בכנסיית הבשורה עשרות מאמינים שבאים לדרוך במקום שבו בישר גבריאל למריה שהיא הרה ושבבטנה בן אלוהים. כולם מצלמים. מדוע התיעוד הרוחש  והאם עדיין מסתכלים דרך העיניים.

גם היא מצלמת, אבל יש לה תירוץ. אמנות, כתיבה. מה זה משנה. היא כמו כולם. הם מתעייפים מהר עכשיו ומבקשים לחזור. ממילא השוק הוא שוק. גמלים מעץ, צלחות ארמניות. בלון סנטה קלאוס עצום מחייך ומורה לשמיים, משם הוא בא או לשם ירחף. משם באה הבשורה. הם כבר רעבים. דנים ביניהם על הכי טוב. תמיד צריך הכי טוב. ולמה לא, חשוב להיות מרוצים, אז שיקראו לזה "הכי טוב".

הגבר והאישה מסכימים לכל מה שהבחורה תגיד, היא צריכה לכתוב על האוכל והם גם יזמינו אותה לארוחה, כי הם יודעים, הם יודעים הכל. הם גם מחכים בסבלנות שהיא תצלם כל מנה כמה פעמים, עד שייצא הכי יפה שהיא יכולה. הוא גם מנסה לעזור לה, כי הוא צלם נהדר. הם מתאפקים לא לגעת במנות ושואלים אותה אם רוצה עוד משהו, רק שתהיה מרוצה. הם מזמינים חומוס. אף אחד מהם לא באמת אוהב את זה, אבל היא אמרה להם שפה הכי טוב בעיר. הכי טוב. באמת טעים, אוהבי החומוס נשבעים בשמו, אבל רק חומוס. אוכל של פועלים שעובדים קשה ובאים לשבוע מהר. לא עדין, לא מרוכך, לא ממריא. קרקעי כמו טיט. חומוס. המלצרים במסעדה נחמדים מאוד וכולם מחייכים זה לזה ואלינו ומסתכלים בתימהון, כשהיא מצלמת את האדמה שממנה הם ניזונים. מי זה מצלם אדמה. אבל לא שואלים שאלות. על הקיר ממול לשולחן פרוס ציור גדול בצבעים מרוככים של נוף ביום  אפור. לידו תלוי צילום של אב המשפחה, ממציא המתכון הסודי, שנפטר לפני כמה שנים ולימינו מסבחה, שרשרת תפילה. כמו מראה המשקפת בערפול מופשט.

עכשיו צריכים משהו מתוק. קודם בחניון אמרו להם שמחרום ואל מוכתאר טעימים אותו הדבר, אבל הכנאפה של אל מוכתאר הכי טובה. הכי טובה. גם הגבר חושב ככה. תמיד היה מביא משם הביתה חבילות עטופות בנייר צבעוני שקשור בחבל לבן ומוציא ממנו קיני ביצים מתוקים ועוגות מרובעות עטופות שיערות וזרויות נקודות ירוקות. הם חולקים מנה. הוא צריך להישמר מפני הסוכר והן לא רוצות להשמין. הכנאפה לא מתוקה מדי ואין בה צבע מאכל כתום שיטשטש ויצבע אותה במלאכותיות. כך צריך להיות.

הם רוצים לקנות לבחורה מגש הביתה ומדברים עם המוכר. הבחורה מסרבת ואומרת שתיסע מכאן בחזרה לעיר שלה. האישה מצטערת מאוד, היא רצתה לשלוח איתה אוכל מבושל שהכינה לה. מוכר הכנאפה מספר להם שאל מוכתאר ומחרום קרובי משפחה ומותח שיערות קדאיף ארוכות וגמישות בין כל ממלכות הכנאפה בארץ. הוא אומר בגאווה שכולם טעימים, אין הכי טוב, כל אחד קצת שונה, כמו במשפחה.

חומוס אל שייך, בניין עפיפי, מרכז נצרת,04-6567664.

ממתקי אל מוכתאר, פאולוס השישי 112, נצרת,04-6461661.

קטגוריות:: Featuredאוכל רחובאוכלים בחוץגוניחומוס עלנצרת

תגיות:

אודות הכותב:

RSSתגובות (5)

כתיבת תגובה | כתובת טרקבק

 1. מאת אמיר:

  מתעב חתולים? יהיו לך צרות ממנו.. היזהרי!

 2. מאת מיקה:

  נצרת היא בסוף היום רק חומוס וכנאפה? אין שום חדש תחת השמש הנצרתית?

 3. מאת גוני:

  אמיר, זה בסדר, תודה על הדאגה :).
  מיקה, חלילה, לא אמרתי כך, פשוט זה מה שאכלנו.

 4. מאת דנה ב:

  ממליצה בחום על חומוס עימאד (רחוב המוסכים מול מגרש הכדורגל. טלפון: 04-6456110) חומוס שאסור לפספס!!!

 5. התמונות של החומוס הרגו אותי!
  אוי ואבוי, איזה תמונות איכותיות, איזה חומוס נאה, אני נחנק מהריר של עצמי.

השארת תגובה